Od prvih koraka do danas

Zračna luka Dubrovnik jedna je od devet zračnih luka u Hrvatskoj. Prvotno je izgrađena 1936. u naselju Gruda u Konavlima. Promet je zbog Drugog svjetskog rata jedno vrijeme bio zaustavljen, a 1962. godine zračna se luka premjestila na današnju lokaciju, pored mjesta Čilipi. U svibnju 1962. na današnjoj, četvrtoj po redu lokaciji dubrovačkog aerodroma, svečano je sletio prvi zrakoplov. I tako sve do danas, 60 godina rada, truda, rasta i modernizacije.

"Generacije ljudi, zaposlenika koji su se razvijali, učili i praktički živjeli od aerodroma i za njega. Od grubih vremena 1991. do danas, od jednostavne betonske staze do moderne, 3300 metara duge piste, od kratkih domaćih relacija do interkontinentalnih letova i godišnje brojke od tri milijuna putnika, sve to je naš aerodrom!„Naš aerodrom“, toliko udomaćen naziv za ono što on i jest nama - naš aerodrom!

Generacijama mjesto toplih dolazaka i odlazaka u vjeri da ćemo se opet vidjeti, mjesto rada, napredovanja i usavršavanja, mjesto gdje su svi dobrodošli. Mjesto sigurnosti, pomoći drugima, izvrsnosti a skromnosti. Mjesto ostvarivanja rekorda. S pravom ga svi zovemo: „Naš aerodrom“."


Iz monografije „60 godina Zračne luke Dubrovnik“ autor Mario Raguž
 

Ratne godine

Ključne godine u 21. stoljeću

2012.

Druga najbolja zračna luka u Europi u kategoriji do 5 milijuna putnika.

2015.

Dubrovnik je postao prvi grad na području bivše Jugoslavije u čiju je zračnu luku sletio najnoviji Boeing B787 Dreamliner.

2016.

Zračna luka je zaradila laskavu titulu najbrže rastuće zračne luke na širem području bivše Jugoslavije, a njezin putnički promet dosegnuo je magičnu brojku od 2 milijuna.

2017.

Ovu godinu obilježila je realizacija najveće i najvažnije rekonstrukcije u povijesti Zračne luke. Projekt “Razvoj Zračne luke Dubrovnik” vrijedan 227 milijuna (veljača 2013. - svibanj 2017.) nedvojbeno predstavlja njegovu “ulaznicu za budućnost”. EU je osigurala 73% financiranja projekta. Ostalih 27% financirano je iz obrtnih sredstava kreditom Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) i dva kredita Europske investicijske banke.

2019.

Bila je to najbolja godina u povijesti zračnog prometa južne Hrvatske, kada je godišnji broj putnika kroz Zračnu luku Dubrovnik dosegnuo 2.896.227. Također, bila je to godina povijesnog postignuća, jer je zračna luka ostvarila prvi interkontinentalni let iz SAD-a nakon 28 godina duge stanke.

2020.

Pokazavši svoje ljudsko lice u razdoblju zdravstvene krize, kada je cijeli svijet stao, dubrovačka zračna luka  smanjila je obujam poslovanja, uspješno zadržavši sve svoje stalno zaposlene. Vlada RH pomogla je likvidnost poslovanja putem pomoći i drugim aktivnostima. Zračna luka odigrala je važnu ulogu u transportu prijeko potrebne medicinske opreme u Dubrovnik, kao i u omogućavanju dolaska liječnika i drugog medicinskog osoblja te evakuacije pacijenata. Postupnim povratkom u normalno poslovanje u 2021. godini ponovno je porastao broj putnika uz nastavak ulaganja u opremu i infrastrukturu.

2023.

U počast jednom od najvećih Dubrovčana i svjetskih znanstvenika, dubrovačka zračna luka mijenja ime u Zračna Luka "Ruđer Bošković" Dubrovnik. ​Zračna luka Ruđer Bošković ponosno nosi ime jednog od najistaknutijih znanstvenika u povijesti Hrvatske. Ruđer Bošković, rođen u Dubrovniku, bio je homo sapiens čiji su doprinosi u fizici, astronomiji, matematici i filozofiji ostavili neizbrisiv trag na svjetskoj znanstvenoj sceni. Njegova inovativnost i predanost istraživanju odražavaju se u modernoj zračnoj luci koja danas povezuje Dubrovnik s ostatkom svijeta, promičući kulturu i nasljeđe ovog povijesnog kraja. Promjenu imena zračne luke prati i implementacija novog vizualnog identiteta.

2024.

S gotovo 3 milijuna putnika, više od 70 destinacija i preko 45 prijevoznika, Zračna luka Ruđer Bošković ostvaruje povijesni rezultat. Osim što je zabilježen rekordan broj od 2.954.934 putnika, ostvarene su značajne suradnje s prijevoznicima, među kojima se posebno ističe uspostava baze Ryanaira. Još jedan značajan trenutak bilo je sklapanje ugovora s prijevoznikom United za dnevne letove za New York u 2025. godini koji će prometovati od početka svibnja do kraja rujna, uz nešto manji broj rotacija do kraja listopada. Zračna luka Ruđer Bošković i dalje je jedina zračna luka u Hrvatskoj s izravnim vezama sa Sjedinjenim Američkim Državama. Kako bi obilježila ovu rekordnu godinu, objavljena je i fotomonografija koja prikazuje ključne trenutke, razvoj i put prema uspjehu.